baner górny         

"52 Ogólnopolski Zlot PTKol - Cesarska"

2.06.2012r.

Cesarka /k Strykowa

W dniach 2-9.06.2012 w Cesarce /k. Strykowa odbył się kolejny 52. Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK zorganizowany przez Oddział Łódzki PTTK i Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK. Brało w nim udział ok. 490 kolarzy z Polski, Czech i Ukrainy. Z naszego miasta przybyła również kilkuosobowa delegacja. Udział w Zlocie wzięły Jowita i Joanna, a także Jarosław Głowacki z rodziną. Zlot rozpoczął się oficjalnie w niedzielę 3.06.2012 r. w Łodzi, dokąd wyruszyli kolarze z bazy w Cesarce. Dla Joanny i Jowity przygoda ze Zlotem rozpoczęła się w niedzielę po południu. Wyruszyłyśmy z Siedlec koleją o godz. 10.00, przez Warszawę, do Koluszek. Z dworca PKP w Koluszkach – już na rowerach udałyśmy się do bazy zlotu w Cesarce przejeżdżając przez Zalesie, Brzeziny, Dąbrówkę Dużą, Niesułków Kolonię (kościół drewniany Św. Wojciecha z XVIII w.), Lipkę, Anielin (24 km). Zostałyśmy zakwaterowane z bardzo sympatycznymi koleżankami Elą i Marysią z UKTR Vagabundus z Warszawy.
Poniedziałek (4.06.2012) pogoda średnia, zimno, wietrznie i trochę nawet mżyło. Wybrałyśmy krótszy wariant trasy przewidziany na ten dzień przez organizatorów (55 km) Cesarka- Stryków, Tymianka, Krucice, Koźle, Sadówka, Pludwiny, Wola Mąkolska, Mąkolice, Dąbrowa, Waliszew, Skubiki, Chlebowice, Boczki Domaradzkie, Popówek, Kolonia Domaradzyn, Domaradzyn , Wyskoki, Bratoszewice, Kalinów, Nowostawy Górne, Stryków – Cesarka.
W Strykowie zwiedziłyśmy kościół neobarokowy Św. Marcina z XIX w., ratusz klasycystyczny z XX w. i pomnik książki, w Koźlu kościół drewniany Św. Szczepana z XVIII w., w Mąkolicach kościół drewniany Św. Wojciecha z XVI w. oraz Sanktuarium M.B. Fatimskiej.
We wtorek (5.06.2012) miałyśmy uczestniczyć w wycieczce autokarowej do Łodzi, ale ze względu na problemy organizacyjne przeniesiono ją na piątek, a my postanowiłyśmy zmierzyć się z długa trasą do Łęczycy. Pogoda odrobinę lepsza niż w poniedziałek, ale zimno. Wyjechałyśmy z całą grupą, która wybrała ten wariant trasy, w drodze powrotnej jednak towarzyszył nam tylko jeden kolega - Bogdan z klubu Wandrus z Żor.
Trasa : Cesarka - Stryków, Smolice, Anielin Swędowski, Kębliny, Wola Branicka, Biała, Warszyce, Modlna, Sokolniki Parcela, Kolonia Małachowice, Skotniki, Boczki, Tymienica, Leśmierz , Dzierzbiętów Duży, Dzierzbiętów Mały, Łęczyca, Kwiatkówek, Tum , Podgórzyce, Góra Św. Małgorzaty, Karsznice Parcela, Karsznice, Czerników, Boguszyce, Borowiec, Gieczno, Lorenki, Kwilno, Feliksów, Gozdów, Wrzask, Bronin, Osse, Tymianka , Stryków – Cesarka (95 km).
Zwiedziłyśmy tego dnia w Białej kościół drewniany z XVIII w., Św. Piotra i Pawła, w Modlnej kościół drewniany z XVI w. Św. Stanisława, w Leśmierzu kościół gotycki Św. Józefa, w Łęczycy zamek z XIV w. zespół klasztorny Dominikanów z XIV w. (gdzie mieściło się najcięższe więzienie dla mężczyzn do 2006 r.) w Tumie archikolegiatę romańską N.M.P. z XII w. i kościół drewniany Św. Mikołaja z XVIII w., na Górze Św. Małgorzaty – kościół Św. Małgorzaty z XV w.
Środa (6.06.2012) Pogoda nieco się poprawiła, to znaczy zrobiło się odrobinę cieplej, ale wiatr dawał znać o sobie. Na postojach wydawało się, że jest ciepło, natomiast w czasie jazdy odczucie było zupełnie inne. Mimo tego wybrałyśmy wariant dłuższy do Łowicza. Droga była nie do końca przewidywalna ze względu na prowadzone roboty drogowe związane z budową autostrady A2. Z bazy wyjechaliśmy we czworo, a po drodze ludzie z różnych klubów przyłączali się do nas. W sumie zrobiłyśmy tego dnia 111 km, a to zawdzięczamy koledze Michałowi (autorowi tras), który zgodził się nas poprowadzić. Trasa : Cesarka – Stryków, Nowostawy Górne, Nowostawy Dolne, Szczecin, Dmosin Pierwszy, Dmosin, Borki, Lubianków, Wola Lubiankowska, Kalenice, Łyszkowice, Zakulin, Łagów, Kuczków, Uchań Dolny, Zawady, Wygoda, Urbańszczyzna, Łowicz, Mysłaków, Arkadia, Zygmuntów, Nieborów, Bełchów, Zakulin, Łyszkowice, Trzcianka, Kuźmy, Zawady, Ząbki, Kałęczew, Grodzisk, Dmosin, Dmosin Pierwszy, Szczecin, Nowostawy Dolne, Nowostawy Górne, Stryków – Cesarka.
Tego dnia zobaczyliśmy : w Dmosinie kościół barokowy Św. Andrzeja z XVIII w., w Łowiczu katedrę renesansowo-barokową Wniebowzięcia N.M.P. z XVII i chwilę odetchnęłyśmy na rynku, w Arkadii zwiedziliśmy park romantyczny, a w Nieborowie zespół pałacowo parkowy Radziwiłłów.

W czwartek 7.06.2012 wybrałyśmy trasę 60 km. Była to chyba najpiękniejsza z tras Zlotu, wiodła przez mało uczęszczane drogi asfaltowe i szutrowe, z pięknymi widokami Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W Janinowie organizatorzy przygotowali dla nas ognisko i kiełbasę.

Trasa : Cesarka, Stare Skoszewy, Dobieszków, Michałówek, Dobra, Dobra Nowiny, Modrzew, Łódź (Łagiewniki ), Dąbrowa, Bukowiec, Borchówka, Byszewy, Moskwa, Jaroszki, Buczek, Janinów, Anielin, Warszewice, Cesarka. Najciekawsze na trasie w Starych Skoszewach kościół neobarokowy Wniebowzięcia N.M.P. z XX w., w Janinowie Rezerwat ,,Parowy Janinowskie”.

W piątek 8.06.2012 zrobiło się już ciepło – my jednak tego dnia pojechałyśmy do Łodzi autokarem. Program wycieczki przewidywał zwiedzanie cmentarza żydowskiego, Muzeum Kinematografii oraz przejście główna ulicą Łodzi Piotrkowską. Wieczorem odbyło się oficjalne zakończenie imprezy i wręczenie nagród oraz dyplomów. Jako Komisja Turystyki Kolarskiej przy Oddziale PTTK „Podlasie” w Siedlcach otrzymaliśmy dyplom za zajęcie IV miejsca w konkursie na najaktywniejszą komisję, klub, sekcję turystyki kolarskiej w 2011 roku.

Sobota 9.06.2012 r. przyszedł czas rozstania z bracią rowerową. Wracałyśmy pociągiem ze Strykowa z naszymi koleżankami z pokoju oraz innymi znajomymi z Warszawy. Mamy nadzieję, że zawarte znajomości przetrwają do następnego spotkania na kolejnych Zlotach i będziemy mieli okazję się spotykać na szlakach rowerowych wypraw. Dziękujemy organizatorom za sympatyczne i miłe przyjęcie na Zlocie, za ciekawe prelekcje i możliwość wieczornej zabawy przy muzyce.

ptkol1

ptkol2

ptkol3

ptkol4

ptkol5

ptkol6

ptkol7 

 przycisk a

Dodatkowe informacje

 

Jesteś gościem